image

تعریف جامع و کامل محتوا و تولید محتوا

1398/10/09 14:56:53

 

 

آیا می‌دانستید که اولین انیمیشن جهان یعنی اولین محتوای ویدئویی دنیا را ایرانی‌ها ساخته‌اند؟ حتما با خودتان می‌پرسید کجا و چطور؟

تصویری که در زیر می‌بینید کوزه‌ای بسیار قدیمی است که از حفاری‌های باستان شناسی شهر سوخته واقع در زابل کشف شده است.

اولین-محتوای-تصویری-جهان

اگر توجه کنید می‎‌بینید که تصاویر نقاشی شده روی این کوزه درست همانند انیمیشن بزی است که در حال جست و خیز و بازیگوشی است. شاید بتوان این کوزه باستانی را از اولین نمونه‌های محتوای تصویری ایران دانست.

از اولین نمونه‌های محتوای تصویری در سراسر دنیا تصاویر نقاشی شده روی غارهاست که همگی به منظور تبادل اطلاعات و اطلاع رسانی میان انسان‌های اولیه کشیده می‌شده است.

محتوا از دیرباز در گوشت و پوست و خون همه آدم‌ها وجود داشته است؛ اما چیزی که امروزه آن را با گذشته‌ها متفاوت می‌کند، فضای دیجیتال است.

با گسترش اینترنت و فضای مجازی تقریبا همه چیز در دنیای فعلی فرق کرده است. شاید قدیم‌ترها تولید محتوا فقط در دست روزنامه نگاران و نویسندگان و نگارگران بود؛ اما با ورود اینترنت و رایانه‌ها به دنیای امروزی دیگر محتوا مختص عده‌ای خاص نیست.

دنیای امروز پر شده از محتوا! محتوای آموزشی، محتوای طنزآمیز، محتوای تبلیغاتی و خلاصه محتوای داغ یا محتوای سبز یا محتوای یکبار مصرف.

همه محتوا تولید می‌کنند، خواسته یا ناخواسته؛ اما مسئله این است که کدام محتوا بیشتر دیده می‌شود؟

محتوا یا کانتنت چیست؟

چندین وقت پیش در جمع خانواده نشسته بودم که ناگهان یکی از آشنایان پرسید: «خب حالا مشغول چه کاری هستید؟»

چند ثانیه‌ای با خودم فکر کردم و گفتم: «content producing  یا همان تولید محتوا»

او که با چشم‌های از حدقه درآمده به من نگاه می‌کرد گفت: « آهان برای تولیدی کار می‌کنید؟»

گفتم: «نخیر، محتوا می‌نویسم.»

با دیدن قیافه تعجب زده او متوجه شدم که باید شروع کنم به توضیح اینکه محتوا چیست و به چه دردی می‌خورد.

مجبور شدم سیر تا پیاز ماجرا را یک ساعتی برایش تعریف کنم. انگار همه حرف‌هایی که می‌زدم برایش حکایت از دنیایی تازه داشت، دنیایی که تا بحال وجود نداشته و همین چند روز پیش به وجود آمده است.

اما ما دیدیم که محتوا از قدمت زیادی برخوردار است و همین چند روزه به وجود نیامده است. بیایید با هم ببینیم اصلا محتوا یعنی چه؟

تعریف محتوا از نظر لغوی

در زبان فارسی: محتوا

در زبان عربی: محتوی

در زبان انگلیسی: Content

واژه محتوا در زبان فارسی برگرفته از لغت عربی آن یعنی محتوی است. طبق تعریف لغوی آن یعنی آنچه درون چیزی قرار دارد و مجازاً یعنی مضمون یا مقصود سخن.

تعریف واژه content در انگلیسی به این شکل آمده است:

The main ideas or facts in a book, an essay, a speech, etc.

-The content of the essay is good, but there are too many spelling mistakes.

بنابراین محتوا یعنی: جان کلام

تعریف محتوا به زبان ساده

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم محتوا چیست، باید گفت محتوا همه چیز است؛ یعنی محتوا تمام چیزهایی است که تولید شده و انتشار می‌یابد، در یک کلام محتوا یعنی اطلاعات.

به اطراف خودتان نگاهی بیندازید، حتما محتواهای بسیار زیادی را پیدا خواهید کرد.

کتاب، مجله، روزنامه، تابلوهای نقاشی، ویدئوهای تبلیغاتی یا آموزشی یا حتی حرف‌هایی که می‌زنیم  همه و همه از انواع محتوا هستند.  

اما آنچه که امروزه بیشتر از واژه محتوا برداشت می‌شود، محتوای دیجیتال است؛ یعنی آنچه در فضای اینترنت و در فضای مجازی وجود دارد، از تمام نوشته‌ها گرفته تا تصاویر و ویدئوها را محتوای دیجیتال می‌نامند.

هر محتوای دیجیتال نیز از نظر کیفیت به دسته‌های متعددی تقسیم‌بندی می‌شود، محتوا می‌تواند محتوای همیشه سبز باشد یا محتوای یکبارمصرف!

اگر می‌خواهید بدانید محتوای همیشه سبز چیست این مقاله را بخوانید.

اما حالا که با مفهوم محتوا به زبان ساده آشنا شدید بیایید ببینیم متخصصان این عرصه، محتوا را چگونه تعریف کرده‌اند.

تعریف محتوا از نظر متخصصان

جو پولیزی در کتاب معروف خود بازاریابی محتوای حماسی می‌گوید:

« برخی از متخصصان معتقدند محتوا یعنی هر کلمه، تصویر یا پیکسلی که بتواند با دیگر انسا‌ن‌ها ارتباط و درگیری ایجاد کند. مثلا محتوای یک کتاب، مضمونی است که آگاهی‌بخش، درگیر کننده یا سرگرم‌کننده باشد.»

او معتقد است که محتوا مشکلات ما را حل می‌کند، ما را می‌خنداند و برای راه پیش رویمان به ما ایده می‌دهد. او به نقل از جان وبن در کتاب  محتوا ارز است می‌گوید:

«شما از طریق محتوا به دیگران متصل می‌شوید. محتوا مانند ارزی است که به ارتباطات ما قدرت می‌بخشد. محتوا با ما حرف می‌زند، ما را وادار به اشتراک گذاری می‌کند و دیگران را ترغیب به خرید می‌کند.»

جان وبن در مقدمه همین کتاب خود می‌گوید:

«محتوا کلمه‌ای است که در عصر اینترنت قدرت گرفته است و ابزاری قدرتمند برای کسانی است که می‌خواهند صدای بلندتری داشته باشند. محتوا از طریق کلمات، ویدئوها، صداها و دیگر شکل‌ها، داستان محصول یا خدمت شما را می‌گوید و جای برند شما را در دل و مغز مشتری و مخاطب شما باز می‌کند. بدون محتوا، دنیای اینترنت محفظه‌ای خالی از اشکال، منوهای جستجوی بی معنی و لینک‌هایی برای رفتن به صفحات خالی خواهد بود. محتوای خوب، انتقادی است. محتوای عالی به سلاحی قوی در انبار مهمات بازاریابی موبایل و وب در کسب و کارهای موفق سراسر دنیا تبدیل شده است.»

او انواع محتوا در دنیای وب و موبایل را این موارد می‌داند:

-پست‌های بلاگی

-صفحات وبسایت

-ویدئوهای یوتیوب

-ای-بوک یا کتاب اینترنتی

-مطالعه‌های موردی

-پادکست‌ها

-وبینارها

-روزنامه‌های اینترنتی

-مجله‌های دیجیتال

-اخبار دیجیتال

-مقالات

-مقاله‌های سفید

-ویجت‌های محتوا

-ایمیل‌ها

-و موارد بسیار دیگر.

و البته در این میان به موضوع بازاریابی محتوا نیز اشاره می‌کند و می‌گوید اگر محتوای شما به خوبی و به طور موثر برای مخاطبان خاص کسب و کارتان بازاریابی نشود به هیچ کاری نخواهد آمد. با بروز نیاز به بازاریابی محتوا نیز این مفهوم در همین سال‌های اخیر به وجود آمد. برای آشنایی با بازاریابی محتوا این مقاله را از دست ندهید.

در دنیای امروز که همه حرف از مدیریت محتوا، تولید محتوا، بازاریابی محتوا، استراتژی محتوا و خلاصه چیزی از محتوا می‌زنند، بسیار سخت می‌توان محتوا را تعریف کرد؛ اما استیو پها Steve Peha محتوا را چنین تعریف می‌کند:

" محتوا ارائه اطلاعات به مخاطبانی خاص، به خاطر هدفی خاص، از طریق کانالی خاص و به شکلی خاص است."

این تعریف پنج جزء دارد:

  1. اطلاعات
  2. هدف خاص
  3. مخاطب خاص
  4. کانال خاص
  5. شکل خاص

برای موفقیت در ایجاد ارتباط باید هر جزء این تعریف را شناخت و هریک را در نوشته خود بهبود داد.

تعریف محتوای دیجیتال

تا این‌جای مقاله با مفهوم محتوا از منظرهای متفاوت آشنا شدید؛ اما باید بدانید آنچه که امروزه به عنوان محتوا و تولید محتوا شناخته شده است، بیشتر محتوای دیجیتال است.

محتوای دیجیتال یعنی محتوایی که در فضای اینترنت و به منظور پیش‌برد اهداف برند و فروش ایجاد می‌شود.

کمی با خودتان فکر کنید، اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده باشد چه می‌کنید؟ احتمالا یکی از راه‌هایی که سریعا به ذهنتان خطور می‌کند، جستجو در یکی از موتورهای جستجو مانند گوگل است.

این را خوب به خاطر بسپارید که آدم‌ها بی دلیل سراغ جستجوی گوگل نمی‌روند. آن‌ها حتما سوالی ذهنشان را درگیر کرده و به دنبال پاسخی برای آن مشکل هستند که سراغ موتور جستجو می‌روند و احتمالا اولین پاسخ صحیح، کامل و معتبری را که پیدا کنند دست از جستجو برخواهند داشت.

حالا فکر کنید که شما از طریق مطلب، تصویر یا ویدئویی که تولید کرده‌اید بتوانید پاسخی مناسب، کامل و معتبر برای آن فرد مهیا کنید، بعد چه می‌شود؟

ممکن است آن فرد بارها و بارها برای یافتن بقیه پاسخ‌های خود نیز به شما مراجعه کند و اگر درست همه چیز پیش رود تبدیل به طرفدار شما در فضای اینترنت شود. حالا اگر محتواهایتان به درستی و با استراتژی صحیح تولید شده باشند شما می‌توانید علاوه بر محکم کردن جای پای برندتان در ذهن مخاطب، محصولاتتان را هم به او بفروشید.

البته باید در این بین عوامل بسیار زیادی را در نظر داشته باشید. برخی از این عوامل عبارتند از:

-نحوه تولید محتوای صحیح و متناسب با اصول سئو برای قرار گرفتن در رتبه اول گوگل

-نحوه ایجاد استراتژی محتوایی صحیح برای نظم دادن به بازاریابی محتوایی برندتان

-آشنایی با اصول بازاریابی محتوا برای آسان‌تر کردن حرکت در مسیر فروش و برندسازی

-بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی برای افزایش بازخورد محتوای برند

 

بنابراین، افراد در موتورهای جستجو به دنبال پاسخی برای پرسش‌هایشان هستند تا بتوانند برای راه پیش رویشان ایده بگیرند. آن‌ها نیازمند اطلاعاتی هستند که راحت به دست آید، آن را راحت بفهمند، دقیق، صحیح و معتبر باشد.

 همین‌جا می‌خواهم از قول جو پولیزی به شما رازی را بگویم. بسیاری از متخصصان بازاریابی در شرکت‌های بزرگ و حتی مدیران شرکت‌های کوچک فکر می‌کنند مشکلات و چالش‌های متفاوتی با دیگران دارند. آن‌ها فکر می‌کنند دغدغه‌هایشان با دیگر شرکت‌ها فرق می‌کند و مشکلاتشان از جاهای دیگری آب می‌خورد؛ اما در واقع این‌طور نیست! همیشه مشکلات فروش برند از یک جا نشات می‌گیرند. می‌خواهید راز این مشکلات را بدانید؟ راز دغدغه همه این مشکلات تنها در این یک جمله است:

«مشتریان شما به هیچ وجه به شما، به محصولاتتان یا به خدماتتان اهمیت نمی‌دهند! آن‌ها فقط به خودشان اهمیت می‌دهند.»

قبل از اینکه پیش‌تر بروید، باز هم کمی روی این جمله تامل کنید. اگر همیشه فکر می‌کردید که چرا فروش لازم را در کسب و کارتان ندارید یا چرا برندتان به محبوبیت لازم نمی‌رسد، این پاسخ شماست.

اما برای اینکه این مشکل را حل کنید و کمی از توجه مشتری خود را به سمت برند و محصولتان جذب کنید باید چه کرد؟

ما باید بهتر از قبل بیاموزیم که چگونه محتوا تولید کنیم، چگونه بازاریابی محتوا انجام دهیم. ما باید بیش از پیش بر مشتری‌مان و کمتر بر محصولات‌مان تمرکز کنیم.

بله درست شنیدید:

برای فروش بیشتر باید بیشتر بر نیازهای مشتری‌مان توجه کنیم و کمتر به محصولات و خدماتمان تکیه کنیم و برای این کار نیز لازم است محتوای دیجیتال قوی تولید کنیم و آن را به خوبی بازاریابی کنیم. در مقاله‌های بعدی در این موارد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اگر به این موضوع‌ها علاقه‌مندید می‌توانید با ثبت ایمیل خود در خبرنامه ما از مقالات بعدی نگارنده نیز آگاه شوید. هم‌چنین برای آشنایی بیشتر با تولید محتوای دیجیتال نیز روی این لینک کلیک کنید.

برای حمایت از ما اگر این مقاله برایتان مفید بود آن را با دوستانتان در فضای مجازی به اشتراک بگذارید. 

 

درس دوم: راهنمای کامل 7 روش‌ محتوانویسی دیجیتال

 

 

 

 

لیست درس‌ها

 

درس اول: تعریف جامع و کامل تولید محتوا

 

درس دوم: راهنمای کامل روش‌های تولید محتوای دیجیتال

 

درس سوم: آیا بازاریابی محتوا برای کسب و کار من مناسب است؟

 

درس چهارم: تفاوت استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا چیست؟

 

درس پنجم: 8 گام طلایی در تدوین استراتژی محتوا

 

 

 

به اشتراک بگذارید:
محتوا نویس:
فائزه تاج آبی
فائزه تاج آبی

A hodophile who is a content writer and translator.

نظرات:
نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید
  • امتیاز شما به این مطلب :