image

راهنمای کامل 7 روش‌ محتوانویسی دیجیتال

1398/10/19 10:15:40

 

نیمه شب شده و هنوز سوالی ذهن شما را به خود درگیر کرده و تا جواب سوال را پیدا نکنید خوابتان نمی‌برد، چه کار می‌کنید؟ اولین جایی که به سراغش می‌روید تا شاید بتوانید پاسخی کارشناسانه بیابید کجاست؟

بله احتمالا گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری است که از آن استفاده می‌کنید. گوگل دوست عزیز ماست و هیچ‌گاه ما را بی جواب نمی‌گذارد. گوگل به تنهایی روزانه بیش از 4 میلیون بار جستجو می‌شود و جواب سوال‌های مخاطبانش را می‌دهد.

زمانی‌که کلمه یا عبارتی را جستجو می‌کنید، تعدادی لینک به شما نمایش می‌دهد که تمام آن‌ها دارای محتوا هستند. شما هرروز به طور ناخودآگاه محتواهای زیادی را در فضای اینترنت می‌بینید و می‌خوانید. ما تمام این‌ها را محتوای دیجیتال می‌نامیم.

مقاله‌ای که درباره علل بروز سردرد خواندید محتواست؛

مقاله‌ای که درباره چگونگی کار با وسیله برقی جدیدی که خریده‌اید محتواست؛

فیلمی که درباره ترفندهای فوتو مونتاژ دیده‌اید محتواست؛

اخبار جدید، پست‌های اینستاگرامی، ویدئوها، تصاویر، اینفوگرافی‌ها، همه و همه انواع محتوا هستند که توسط هر کسی ممکن است تولید شده باشد.

محتوای دیجیتال دیگر جزئی جدانشدنی از زندگی همگی ما شده است. محتوا به ما اطلاعات می‌دهد، پاسخ سوال‌هایمان را می‌دهد، ما را سرگرم می‌کند، خنده بر لبانمان می‌آورد، در گرفتن تصمیماتمان به ما کمک می‌کند، ایده‌های جدید به ما می‌دهد، راهنمایی‌مان می‌کند و بسیاری فواید دیگر که حتی فکرش را هم نمی‌کنیم.

در مقاله قبلی مفصل‌تر درباره مفهوم محتوا و تاریخچه و انواع تعاریف  آن صحبت کردیم. اما پیش از آنکه این مقاله را بخوانید به این سوال در بخش نظرات پاسخ دهید و بگویید که آیا تا به حال برای برند یا کسب و کارتان محتوا تولید کرده‌اید؟ اگر تا به حال دست به قلم  شده‌اید و محتوای دیجیتال نوشته‌اید در نظرات بگویید بله و برایمان بنویسید چه نوع محتوایی تا به حال تولید کرده‌اید و اگر نه بنویسید خیر و توضیح دهید چرا تا به حال به این کار دست نزده‌اید؟

اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و می‌خواهید برندتان را در فضای آنلاین نیز گسترش دهید و البته هزینه تبلیغات مستقیم برایتان بسیار زیاد است، بهترین راه برای شما تولید و بازاریابی محتوا است.

محتوا به برندتان کمک می‌کند مشتریان و مخاطبانتان را جذب کنید، متعهد کنید و سرگرمشان کنید. محتوا باعث می‌شود بازدیدکنندگان جدید به سایتتان سر بزنند و در نهایت برای‌تان درآمد ایجاد کنند.

بنابراین، اگر شما هنوز برای برندتان دست به کار تولید محتوا نشده‌اید باید گفت به زودی از بازار حذف خواهید شد.

اما تولید محتوای دیجیتال چیست؟

تولید محتوای دیجیتال یعنی فرآیند:

 1. تولید ایده‌های ناب و جذاب برای پرسونای مخاطب برندتان؛
 2. خلق محتوای نوشتاری یا بصری درباره آن ایده ناب و جذاب؛
 3. و ایجاد دسترسی به آن اطلاعات برای مخاطبان از طریق بلاگ، ویدئو، اینفوگرافیک یا دیگر اشکال.

حواستان باشد که پیش از آنکه دست به کار تولید محتوا شوید حتما باید استراتژی بازاریابی محتوای خود را مشخص کنید، پرسونای مخاطبتان را بشناسید و برای تولید محتوایتان برنامه‌ریزی کنید.

انواع محتوانویسی دیجیتال

اگر سری به سایت‌های فریلنسری بین‌المللی زده باشید احتمالا با لیست بلند بالایی از انواع روش‌های تولید محتوا مواجه شده‌اید که شاید مفهوم بسیاری از آنها برایتان سخت و پیچیده بوده باشد. اما تولید محتوای دیجیتال در زبان فارسی نهایتا به چند مدل خاص محدود می‌شود، مثلا کپی رایتینگ، پارافریز، بلاگ رایتینگ و البته باید به تمام این مدل‌ها انواع تولید محتوای ویدئویی و صوتی و تصویری را نیز اضافه کنیم. اما پیش از آنکه به انواع مدل‌های تولید محتوا بپردازیم باید تفاوت خلق محتوا و تولید محتوا را بدانیم.

تفاوت خلق محتوا با تولید محتوا چیست؟

کمی به این دو واژه فکر کنید: خلق و تولید

بله این دو واژه کاملا با هم متفاوت هستند. خلق محتوا یعنی محتوایی کاملا نو که نویسنده آن را با داشته‌های خود تالیف کرده باشد. مثلا از شما خواسته می‌شود درباره ماشین آلات کشاورزی محتوا تولید کنید و از قضا شما هیچ اطلاعاتی درباره آن ندارید. اما با استفاده از جستجو، خواندن کتاب‌ها و مقالات متعدد، مشاهده ویدئوها و اینفوگرافی‌ها و حتی بازدید ار مزارع کشاورزی می‌توانید در این حوزه اطلاعات سرشاری کسب کنید و درباره آن محتوا خلق کنید. در این صورت شما خالق محتوایی ارزشمند و سبز هستید که ممکن است بسیاری از نیازهای مخاطب شما را برطرف کند.

اما زمانی که از واژه تولید محتوا استفاده می‌کنیم بیشتر یاد کارخانه تولیدی می‌افتیم که تعداد زیادی دستگاه در حال مونتاژ یا تولید قطعه‌ یا محصولی خاص هستند. در واقع مواد اولیه به دستگاه داده می‌شود و در نهایت محصول تحویل گرفته می‌شود. البته که تولید در کارخانه با تولید محتوا بی ربط هم نیست. تولید محتوا زمانی اتفاق می‌افتد که به شما تعدادی متن داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود از آن متن‌ها متنی جدید تولید کنید. مثلا متنی ده هزار کلمه‌ای درباره ماشین آلات کشاورزی به شما می‌دهند و از شما می‌خواهند آن را در هزار کلمه خلاصه کنید.

انواع مدل‌های تولید محتوا هر کدام در یکی از این دو دسته جای می‌گیرند، یا خلق می‌شوند و یا تولید اما باید بدانید که نهایتا محتوایی که خلق یا تالیف شده است نهایتا بسیار ارزشمندتر و پربازده‌تر از محتوایی است که تولید می‌شود.

اکنون که تفاوت اصلی خلق محتوا با تولید محتوا را متوجه شدید باید با انواع مختلف آن هم آشنا شوید تا بدانید کدامیک برای محتوای برندتان مناسب‌تر است.

در این مقاله با این مدل‌های محتوانویسی آشنا می‌شوید:

 1. Copy Writing یا تولید محتوای تبلیغاتی
 2. Paraphrasing یا بازنویسی
 3. Blog Writing یا تالیف محتوای بلاگی
 4. Goast Writing یا سایه نویسی
 5. Technical Writing یا تولید محتوای تخصصی
 6. Social Media Writing یا تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی
 7. Long Form Writing یا محتواهای طولانی یا بلند

 

1. Copy Writing یا تولید محتوای تبلیغاتی

 

تفاوت-محتوانویس-و-کپی-رایتر

 

آخرین باری که به ایمیلتان سر زدید چه وقت بوده؟ احتمالا با کلی ایمیل تبلیغاتی مواجه شده‌اید که می‌خواسته‌اند به زور محصولاتشان را به شما بفروشند. اگر لیست بلند بالایی از این ایمیل‌های به ظاهر به دردنخور دارید باید گفت که ایمیل‌های تبلیغاتی به درد نخور نیستند بلکه نویسنده‌های آن‌ها مطالب به درد نخور نوشته‌اند. چرا؟ چون کار به یک کپی‌رایتر متبحر سپرده نشده و قطعا نتیجه‌ مطلوبی هم در پی نخواهد داشت.

کپی‌رایتینگ یعنی فرآیند نوشتن محتوای تبلیغاتی و کپی رایتر مسئول نوشتن متن روی بروشورها، بیلبوردها، وبسایت‌ها، ایمیل‌ها، تبلیغات، کاتالوگ‌ها و دیگر متون هستند.

برخلاف مقاله‌ها یا محتواهای خبری، محتوای کپی رایتینگ به این منظور تهیه می‌شود که مخاطب عملی خاص را انجام دهد. این عمل ممکن است خرید، دسترسی به خدمات یا هر چیز دیگری باشد.

اما همه می‌دانیم که نوشتن متنی که بتواند مخاطب را جذب کند بسیار کار پیچیده و دشواری است. وظیفه کپی رایتر این است که محتوای تبلیغاتی تولید کند که مخاطب به جای اسپم کردن ایمیل یا دور انداختن کاتالوگ و بروشور، آن را تا انتها مطالعه کند و عمل مورد نظر محتوا را انجام دهد.

در دوره‌های آموزش محتوانویس نگارنده، محتوانویسان با نوشتن چنین متونی به خوبی آشنا می‌شوند و بارها نوشتن آن را تمرین می‌کنند تا آنجا که بتوانند به کپی رایتری متبحر تبدیل شوند. شما نیز اگر می‌خواهید بیشتر درباره کپی رایتینگ بدانید این مقاله را بخوانید.

 

 1. Paraphrasing یا بازنویسی

بازنویسی-یا-پارافریزینگ

 

پارافریز یا بازنویسی یکی دیگر از انواع روش‌های نوشتن محتواست که البته بر سر درستی یا نادرستی آن بحث بسیاری وجود دارد. برخی از متخصصان معتقدند که پارافریز در واقع همان دزدی ادبی یا plagiarism است مگر تحت شرایط خاص و با در نظر گرفتن قواعد خاص!

به تصویر بالا نگاه کنید. آیا می‌تواند تفاوت‌های این دو تصویر را بگویید؟ حتما می‌توانید. اگر متن بازنویسی شده شما مانند این تصاویر باشد؛ یعنی بتوان تفاوت‌های آن با متن اصلی را به همین سادگی تشخیص داد باید گفت شما مرتکب سرقت ادبی شده‌اید.

پارافریز یا بازنویسی یعنی متنی که نویسنده‌ای دیگر نوشته را با جملات خودمان دوباره بنویسیم و در صورت لزوم از طریق نقل قول اشاره‌ای هم به نویسنده کنیم. از انواع روش‌های پارافریز کردن می‌توان به تبدیل جمله مجهول به معلوم، استفاده از کلمات مترادف یا شبیه به هم و تغییر ساختار متن اشاره کرد.

اما سرقت ادبی یعنی کلام یا متن نویسنده‌ای دیگر را بدون اجازه او یا بدون نام بردن از او عینا نقل کنیم و طوری نشان دهیم که آن متن برای خود ماست. فاصله بین پارافریز با سرقت ادبی به فاصله لبه پرتگاهی شبیه است که در صورت درست رعایت نشدن، محتوای ما را در جهنم سرقت ادبی می‌اندازد.

هر محتوا نویس برای اینکه محتوای خود را به گونه‌ای بازنویسی کند که سرقت ادبی محسوب نشود باید این مراحل را از سر بگذراند:

 • متن نویسنده اصلی را به دقت چندین بار بخواند؛
 • درباره موضوع آن متن در منابع مختلف تحقیق و جستجوی فراوان کند؛
 • ساختار جدید خود را ایجاد کند؛
 • لحن متناسب با کسب و کار یا برند در آن دخیل کند؛
 • سپس بدون در نظر گرفتن متن اصلی و با جمع بندی خود و با استفاده از کلمات خودش متن را دوباره به زبان خود بنویسد.

فراموش نکنید که بازنویسی متون مختلف کاری پیچیده است که نیاز به هوش و ذکاوت و تمرین زیاد محتوانویس دارد.

 

 1. Blog  Writing یا تالیف محتوای بلاگی

بلاگ واژه کوتاه شده وبلاگ است. وبلاگ‌ها کار خود را از سال 1990 شروع کردند. افراد از آن به عنوان روزنامه آنلاین استفاده می‌کردند و تفکرات و داستان‌ها خود را در وبسایت خودشان منتشر می‌کردند. بلاگرها به وسیله پست‌های بلاگی‌شان تفکرات خود را با دیگر کاربران اینترنت به اشتراک می‌گذاشتند. بلاگ‌ها در آن زمان بسیار شخصی‌تر از امروز بودند و بیشتر آینه ذهنیات بلاگر یا گروهی از نویسندگان بود.

امروزه افراد و سازمان‌ها از بلاگ‌ها برای به اشتراک گذاشتن تحلیل‌ها، دستورالعمل‌ها، نقدها و دیگر مشاهدات صنعتی که در آن مهارت دارند استفاده می‌کنند.

پست بلاگی مقاله‌ای است که در یک وبلاگ نوشته می‌شود. پست‌های بلاگی ممکن است دارای محتوایی از جنس متن، تصاویر، اینفوگرافی‌ها یا ویدئوها شوند.

ساختار یک پست وبلاگی بهینه برای موتورهای جستجو و مخاطب به این شکل است:

ساختار-پست-بلاگی-بهینه

 

برای اینکه محتوای بلاگ‌مان برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد نیاز است تمام این بندها را در محتوای خود بگنجانیم. البته باید بدانید که هر بند دارای ریزه کاری‌های مختص به خود است و فاصله محتوایی عالی و محتوایی ضعیف نیز در همین ریزه کاری‌هاست.

باید برای نوشتن محتوای بلاگی همواره این مطلب را در نظر داشت که اینترنت پر است از محتوا و هر روز به تعداد این محتواها افزوده می‌شود. مخاطب باید دلیلی محکم برای انتخاب و خواندن محتوای شما در اقیانوس محتواها پیدا کند. تلاش کنید در نوشتن محتوای خود متفاوت باشید و از زاویه جدیدی به مشکلات مخاطب نگاه کنید و آنها را با رویکردهای خلاقانه برطرف کنید.

 

 1. Goast Writing یا سایه نویسی

سایه-نویسی-گوست-رایتینگ

 

سایه نویسی به نوعی از نوشتن اطلاق می‌شود که در آن نویسنده هیچگونه حقی در برابر نوشته خود نداشته باشد. به بیان واضح‌تر زمانی که شما یک سایه نویس استخدام می‌کنید از او می‌خواهید برای شما انواع محتوا از مقاله تا داستان و کتاب و سخنرانی را تولید کند اما هیچ اسمی از او در این کار برده نشود و او به هیچ وجه حقی از آن محتوا نداشته باشد.

البته زمانی که قرار باشد هیچ حقی از نوشته و محتوای تالیفی خود نداشته باشد قطعا هزینه تمام شده این نوع تولید محتوا باید بسیار بیشتر از تولید محتوای معمول باشد.

 

 1. Technical Writing  یا تولید محتوای تخصصی

تولید محتوای تخصصی همانطور که از نامش مشخص است یعنی به صورت تخصصی جزئیات و تعاریف تخصصی مربوط به یک موضوع را در محتوا ارائه دهیم. تولید کننده محتوای تخصصی باید قادر به ارائه توضیحات جزئی و عمیق، طرز کار یه دستگاه، فرآیند ساخت و استفاده از آن و اجزا و کارکردهای درونی آن باشند.

فرض کنید وسیله الکترونیکی جدیدی را تولید کرده‌ای و می‌خواهید برای آن بروشوری تهیه کنید. در اینجا نیازمند محتوانویسی خواهید بود که به صورت تخصصی برای مخاطب غیرمتخصص شما محتوایی تولید کند و از کارکردها و اجزا و فرآیندهای وسیله شما به طور کامل و به طور قابل فهمی بنویسد.

بدین ترتیب، تولید کننده محتوای تخصصی قادر به نوشتن صفحات FAQ، بروشورها، راهنماها، دستورالعمل‌ها و دیگر انواع محتواهای تخصصی است.

محتوای-تخصصی-یا-فنی

 

فراموش نکنید که اگر محتوای تخصصی تولید شده را به افراد غیر متخصص نشان دهیم آن افراد باید به خوبی متوجه منظور و توضیحات محتوا بشوند و برایشان فهم آن سخت نباشد.

 

 1. Social Media Writing یا تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی

با تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی قادر خواهید بود صدای رسای برندتان را به گوش تعداد افراد بیشتری برسانید؛ اما نوشتن محتوا در شبکه‌های اجتماعی و رساندن آن به گوش دیگران کار آنچنان ساده‌ای نیست. نویسنده محتوای شبکه‌های اجتماعی باید از جدیدترین و به روزترین الگوریتم‌ها و وتغییرات هر شبکه آگاه باشد، او باید بتواند با نوشتن هر محتوا نرخ تعامل برند را افزایش دهد و از میان تعداد بدون انتهای محتواهای موجود در شبکه‌های اجتماعی، صدای برند شما را بلندتر و رساتر نشان دهد.

هدف-جمعیت-کاربرد-شبگه-های-اجتماعی

 

محتوانویس شبکه‌های اجتماعی علاوه بر اشراف بر هشتگ‌ها باید زبان هر شبکه اجتماعی را به خوبی بداند و بتواند بسته به زبان همان شبکه محتوای مناسب برند را تولید کند. بیش از 93% بازاریابان اذعان کرده‌اند که با ورود به شبکه‌های اجتماعی توان برند و فروش محصولشان را بیشتر کرده‌اند. پس از کیفیت محتوای پست شده برندتان در شبکه‌های اجتماعی‌تان غافل نشوید و تولید محتوای این بخش را به افراد متخصص این حوزه بسپارید.

 

 1. Long Form Writing یا محتوای طولانی و بلند

تفاوت-محتوای-کوتاه-و-محتوای-بلند

 

تولید محتواهای طولانی مانند ایبوک‌ها، مطالعه‌های موردی یا وایت پیپرها نیازمند صبر، حوصله و تحقیق فراوان است. تولید کنندگان محتواهای این‌چنینی باید قوه تحلیل بسیار عالی و اطلاعات فراوانی در یک حوزه داشته باشند تا بتوانند از پس تولید چنین محتواهایی بر بیایند.

 

محتواهای طولانی برای ما امکان بررسی جزئی‌تر و عمیق‌تر یک موضوع فراهم می‌کنند. فراموش نکنید که بسیاری از تحقیقات نشان داده‎‌اند که محتواهای طولانی‌تر اثر بهتری بر سئو و پیشرفت برندها دارند.

 

اگر می‌خواهید در نوشتن محتواهای این‌چنینی تبحر پیدا کنید باید حتما از آموزش‌های تخصصی و معتبر استفاده کنید تا بتوانید بهره لازم را ببرید. خانه نگارنده با ارائه آموزش به صورت کاملا تجربی و به همراه ارائه تمرین و رفع اشکال توسط منتورهای متبحر این امکان را برای علاقمندان به حوزه ترجمه فراهم کرده تا علاوه بر آموزش بتوانند در این حوزه مشغول کسب و کار شوند و از محتوانویسی درآمد کسب کنند.

بنابراین اگر مایل به فراگیری محتوانویسی هستید در کلاس‌های آنلاین نگارنده ثبت نام کنید.

در نهایت، ما در این مقاله به سه نکته اساسی اشاره کردیم:

اول محتوای دیجیتال را تعریف کردیم و از اهمیت آن برای کسب و کارتان گفتیم.

دوم تفاوت تولید محتوا و خلق محتوا را بررسی کردیم و آنها را با مثال توضیح دادیم.

در نهایت هم انواع روش‌های رایج تولید محتوا را به همراه مثال توضیح دادیم.

اکنون نوبت شماست که به این سوال‌ها پاسخ دهید، شما در کسب و کارتان بیشتر محتوا تولید می‌کنید یا خلق می‌کنید؟ و به نظرتان کدام یک از موارد هفت گانه تولید محتوا بیشتر در کسب و کار شما کاربرد دارد؟

نظرات شما برای ما مهم است و به ما در نوشتن مقالات بعدی بسیار کمک می‌کند پس نظر خود را از ما دریغ نکنید و این مقاله را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید تا بتوانیم از نظرات آنها نیز استفاده کنیم.

 

 

بازگشت به درس اول: تعریف کامل و جامع تولید محتوا         درس بعدی: آیا بازاریابی محتوا برای کسب و کار شما هم مفید است؟

 

 

 

لیست درس‌ها

 

درس اول: تعریف جامع و کامل تولید محتوا

 

درس دوم: راهنمای کامل روش‌های تولید محتوای دیجیتال

 

درس سوم: آیا بازاریابی محتوا برای کسب و کار من مناسب است؟

 

درس چهارم: تفاوت استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا چیست؟

 

درس پنجم: 8 گام طلایی در تدوین استراتژی محتوا

 

به اشتراک بگذارید:
محتوا نویس:
فائزه تاج آبی
فائزه تاج آبی

A hodophile who is a content writer and translator.

نظرات:
قاسمی

بله تا حالا در اینستاگرام برای محصولاتم تولید محتوا کرده ام. لطفا در مورد شبکه های اجتماعی هم محتوا تولید کنید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید
 • امتیاز شما به این مطلب :